ФК Жалгирис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Жалгирис
FK Žalgiris
FK Zalgiris 2015.png
Целосно имеФудбалски Клуб Жалгирис
Futbolo klubas "Žalgiris"
Основан1947
СтадионЛФФ
Вилнус, Литванија
(Капацитет: 5.067[1])
ПретседателВилма Венсловаjтене
МенаџерАляксей Бага
ЛигаA лига
20182. место
Домашни бои
Гостински бои
Стадионот ЛФФ

ФК Жалгирис (литвански: Futbolo klubas "Žalgiris") — литвански фудбалски клуб од Вилнус. Моментално настапува во А лига на Литванија.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Жалгирис бил формално формиран во 1947 година. 1991, 1991/92, 1998/99, 2013, 2014, 2015, 2016 година стана шампион на земјата.

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Литванија (7):
1991, 1991/92, 1998/99, 2013, 2014, 2015, 2016
1991, 1992/93, 1993/94, 1996/97, 2003, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016, 2018.
  • Освојувач на Супер Куп (7):
2003, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2020.

Сезони (2009.—2019.)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2009. 2. Прва лига 6. [2]
2010. 1. А лига 3. [3]
2011. 1. А лига 2. [4]
2012. 1. А лига 2. [5]
2013. 1. А лига 1. [6]
2014. 1. А лига 1. [7]
2015. 1. А лига 1. [8]
2016. 1. А лига 1. [9]
2017. 1. А лига 2. [10]
2018. 1. А лига 2. [11]
2019. 1. А лига 2. [12]
2020. 1. А лига .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]