ФК Стумбрас

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Стумбрас
FK Stumbras
Целосно имеФудбалски Клуб Стумбрас
Futbolo klubas "Stumbras"
Основан2015
СтадионНФА
Каунас, Литванија
(Капацитет: 1.000)
Претседателx
Менаџерx
Лигаx
xx
Домашни бои
Гостински бои

ФК Стумбрас (литвански: Futbolo klubas "Stumbras") — литвански фудбалски клуб од Каунас.

Историја[уреди | уреди извор]

Фудбалскиот клуб Стумбрас бил формално формиран во 2013 година.

Во летото 2019 година, клубот престана да постои. Конечно, тие беа елиминирани од елитната поделба.[1]

Успеси[уреди | уреди извор]

Национални успеси[уреди | уреди извор]

  • Шампион на Литванија (0):
4. место: 2018
Освојувач (1): 2017.
Финалиста (1): 2018.
  • Освојувач на Супер Куп (0):
Финалиста (1): 2018.

Сезони (2013.—2019.)[уреди | уреди извор]

Сезона Hиво Лига Место Наводи
2013. 3. Втора лига 2. [2]
2014. 2. Прва лига 1. [3]
2015. 1. А лига 7. [4]
2016. 1. А лига 5. [5]
2017. 1. А лига 7. [6]
2018. 1. А лига 4. [7]
2019. 1. А лига 8. [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]