Изео (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Изео
Lago d'Iseo
Isola di Loreto.jpg
Isola di Loreto
Lake Iseo.png
map
Подрачје Ломбарди
Координати 45°43′ СГШ 10°05′ ИГД / 
Главни приливи Оглио
Главни истеци Оглио
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}1.777 km² км2
Сливни земји Италија
Најг. должина 25 km км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}65,3 km² км2
Прос. длабочина 124 m м
Најг. длабочина 251 m м
Проточност 4.2 години
Надм. височина 181 m м
Острови Монте Исола, Лорето, Св. Паул
Населени места see article

Езерото Изео (италијански: Lago Iseo ili Sebino)) е четврто по големина езеро во Италија. Лежи во подножјето на Алпите, во близина на градот Бергамо и Бреша, помеѓу кои е скоро потполно еднакво територијално поделено. Иако оваа индустриска област е многу активна, Италјаните успеале да го зачуваат не само како езеро туку како и природна околина. На средниот дел на езерото се наоѓа островот Монте Исола, најголемото островско езеро во Јужна Европа, како и два помали острови кои денеска се наоѓаат во приватна сопственост.

На езерото лежат 11 градчиња, 5 од страна на Бреша и 6 од страна на Бергамо.

Карта на градови кои лежат на езерото Изео