Падова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падова
општина
Општина Падова
Padova-Palazzo della Ragione.jpg
Земја Италија
Регион Венето
Покраина Падова (PD)
Поделоци Алтикјеро, Арчела, Басанело, Брузегана, Волта Брузегана, Гвиѕа, Камин, Кјезануова, Мандрија, Монта, Мортизе, Палтана, Понте ди Брнта, Понтерото, Понтеигодарцере, Сакра Фамиља, Салборо, Станга, Теранегра, Форчелини
Управа
 • Градоначалник Флавио Цанонато
Површина
 • Вкупна 92 км2
Надм. вис. 12 м
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно 212.500
 • Густина 2,300/км2
Демоним Падовани или Патавини
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 35100
Повик. бр. 049
Светец-заштитник Св. Антониј Падовски
Слава 13 јуни
Мреж. место www.comune.padova.it

Падова (итал. Padova, лат. Patavium, вен. Padoa) е град во северна Италија, во покраината Падова (регион Венето). Градот има има 212.500 жители.