Палермо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Палермо (итал. Palermo) — град во Италија. Се наоѓа на Сицилија и е нејзин главен град. Со своите 675 000 жители, Палермо е петтиот најнаселен град во Италија (по Рим, Милано, Неапол, Торино).

Знаме на Палермо

Палермо како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Магијата на Палермо“ (The Magic Of Palermo) — композиција на американската џез-група „Лаунџ лизардс“ (The Lounge Lizards) од 1987 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]