Палермо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Палермо (итал. Palermo) е град во Италија. Се наоѓа на Сицилија и тој е нејзин главен град. Со своите 675 000 жители е петти град во Италија (по Рим, Милано, Неапол, Торино).