Дорф Мекленбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорф Мекленбург
Грб на Дорф Мекленбург
Дорф Мекленбург is located in Германија
Дорф Мекленбург
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Дорф Мекленбург-Бад Клајнен
Градоначалник Петер Савјачињски
Основни податоци
Површина 29,97 км2
Надм. височина 40 м
Население 3.048 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23972, 23966
Повик. бр. 03841
Портал www.dorf-mecklenburg.de
Местоположба на Дорф Мекленбург во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°51′N 11°28′E / 53.850° СГШ; 11.467° ИГД / 53.850; 11.467Координати: 53°51′N 11°28′E / 53.850° СГШ; 11.467° ИГД / 53.850; 11.467

Дорф Мекленбург (германски: Dorf Mecklenburg) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 6 јужно од Висмар. Во општината се наоѓа замокот „Микиленбург“ (старогермански за „голем замок“), од каде потекнува и името на државата Мекленбург. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Дорф Мекленбург-Бад Клајнен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)