Прејди на содржината

Упал

Координати: 53°49′N 11°13′E / 53.817° СГШ; 11.217° ИГД / 53.817; 11.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Упал
Ветерници во близина на Упал
Ветерници во близина на Упал
Ветерници во близина на Упал
Упал во рамките на Германија
Упал
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Градоначалник Екехард Шнајдер
Основни податоци
Површина 28,24 км2
Надм. височина 37 м
Население 1.609 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 038822
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на Упал во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°49′N 11°13′E / 53.817° СГШ; 11.217° ИГД / 53.817; 11.217

Упал (германски: Upahl) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)