Прејди на содржината

Гревесмилен

Координати: 53°52′N 11°10′E / 53.867° СГШ; 11.167° ИГД / 53.867; 11.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гревесмилен
Градското собрание на Гревесмилен
Градското собрание на Гревесмилен
Градското собрание на Гревесмилен
Грб на Гревесмилен
Гревесмилен во рамките на Германија
Гревесмилен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Градоначалник Јирген Диц
Основни податоци
Површина 52,32 км2
Надм. височина 40 м
Население 10.439 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 200 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23936
Повик. бр. 03881
Портал www.grevesmuehlen.de
Местоположба на градот Гревесмилен во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°52′N 11°10′E / 53.867° СГШ; 11.167° ИГД / 53.867; 11.167

Гревесмилен (германски: Grevesmühlen) — град во округот Северозападен Мекленбург, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставувал административно седиште на округот до административната реформа во 2011 година, кога кон округот се припоил градот Висмар, по што тој станал административно седиште на округот. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Гревесмилен-Ланд, иако не претставува нејзин член. Се наоѓа на 33 километри источно од Либек и 29 километри северозападно од Шверин.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот Гревесмилен припаѓаат следниве единици: Барендорф, Битлинген, Драј Линден, Еверсторф, Хамберге, Дегтов, Ној Дегтов, Хојкендорф, Квестин, Зантов, Вотениц, Гренцхаузен и Појшов.

Историја[уреди | уреди извор]

Името Гревесмилен потекнува од 1226 година, кога е за првпат споменат, што го прави еден од најстарите градови во Мекленбург-Западна Померанија.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]