Бенц (Висмар)

Координати: 53°55′N 11°35′E / 53.917° СГШ; 11.583° ИГД / 53.917; 11.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенц
Училиште во Бенц
Училиште во Бенц
Училиште во Бенц
Бенц (Висмар) во рамките на Германија
Бенц (Висмар)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојбург
Месни единици 5
Градоначалник Елмар Мелдау
Основни податоци
Површина 22,58 км2
Надм. височина 31 м
Население 641 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23970
Повик. бр. 038426
Портал www.amt-neuburg.de
Местоположба на Бенц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°55′N 11°35′E / 53.917° СГШ; 11.583° ИГД / 53.917; 11.583

Бенц (германски: Benz) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)