Пингелсхаген

Координати: 53°40′N 11°20′E / 53.667° СГШ; 11.333° ИГД / 53.667; 11.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пингелсхаген
Грб на Пингелсхаген
Пингелсхаген во рамките на Германија
Пингелсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Мајке Фрај
Основни податоци
Површина 2,07 км2
Надм. височина 54 м
Население 521 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 252 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19069
Повик. бр. 0385
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Пингелсхаген во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Карта
Координати 53°40′N 11°20′E / 53.667° СГШ; 11.333° ИГД / 53.667; 11.333

Пингелсхаген (германски: Pingelshagen) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)