Језендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Језендорф
Грб на Језендорф
Језендорф is located in Германија
Језендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Нојклостер-Варин
Градоначалник Арне Јенк
Основни податоци
Површина 21,20 км2
Надм. височина 32 м
Население 468 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19417
Повик. бр. 038484
Портал www.neukloster.de
Местоположба на Језендорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°47′N 11°35′E / 53.783° СГШ; 11.583° ИГД / 53.783; 11.583Координати: 53°47′N 11°35′E / 53.783° СГШ; 11.583° ИГД / 53.783; 11.583

Језендорф (германски: Jesendorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)