Гегелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гегелов
Црква во Гресов
Црква во Гресов
Грб на Гегелов
Гегелов is located in Германија
Гегелов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Гревесмилен-Ланд
Градоначалник Уве Вандел
Основни податоци
Површина 22,61 км2
Надм. височина 19 м
Население 2.559 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23968
Повик. бр. 03841
Портал Амт Гревесмилен
Местоположба на Гегелов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°53′56″N 11°22′54″E / 53.89889° СГШ; 11.38167° ИГД / 53.89889; 11.38167Координати: 53°53′56″N 11°22′54″E / 53.89889° СГШ; 11.38167° ИГД / 53.89889; 11.38167

Гегелов (германски: Gägelow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)