Тандорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тандорф
Тандорф is located in Германија
Тандорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Волфганг Рец
Основни податоци
Површина 9,08 км2
Надм. височина 57 м
Население 181 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038875
Местоположба на Тандорф во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°46′N 10°49′E / 53.767° СГШ; 10.817° ИГД / 53.767; 10.817Координати: 53°46′N 10°49′E / 53.767° СГШ; 10.817° ИГД / 53.767; 10.817

Тандорф (германски: Thandorf) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)