Прејди на содржината

Пухов (Мириц)

Координати: 53°32′N 13°04′E / 53.533° СГШ; 13.067° ИГД / 53.533; 13.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пухов (Мириц)
Место во Куксзе
Замок во Пухов
Замок во Пухов
Замок во Пухов
Пухов (Мириц) во рамките на Германија
Пухов (Мириц)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Куксзе
Основни податоци
Површина 5,65 км2
Надм. височина 47 м
Население 141  (31 декември 2011)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17217
Повик. бр. 03962
Портал www.penzliner-land.de
Координати 53°32′N 13°04′E / 53.533° СГШ; 13.067° ИГД / 53.533; 13.067

Пухов (германски: Puchow) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Куксзе.