Тесин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тесин може да се однесува на следниве места:

Швајцарија[уреди | уреди извор]

  • Тичино — кантон (германски: Tessin; француски: Tessin; реторомански: Tessin; италијански: Ticino)
  • Тичино (река) — река во Швајцарија и Италија

Германија[уреди | уреди извор]

  • Тесин (Росток) — град во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија
  • Тесин (амт) — општинска заедница во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија
  • Тесин кај Бојценбург — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија