Тичино (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тичино
The Ticino and the Ponte Coperto of Pavia
(originally medieval in date, rebuilt in 1950 after the destruction due to war bombing)
Местоположба
ДржаваШвајцарија, Италија
Физички особености
Извор 
 • местоТичоно, Швајцарија
 • надм. вис.about 2,478 м (8,100 ст)
УстиеПо
 • место
јудоистоцно од Павиа, Италија
 • координати
45°08′38″N 9°14′12″E / 45.14389° СГШ; 9.23667° ИГД / 45.14389; 9.23667Координати: 45°08′38″N 9°14′12″E / 45.14389° СГШ; 9.23667° ИГД / 45.14389; 9.23667
Должина248 kм (154 ми)
Големина на сливот7,228 square kilometres (2,791 ми)
Проток 
 • просечен348 m3/s (12,300 cu ft/s)*
 • најмал54 m3/s (1,900 cu ft/s)*
 • најголем5,000 m3/s (180,000 cu ft/s)*
Проток 
 • местоБелинзона
 • просечен70 m3/s (2,500 cu ft/s)* (MQ)
 • најмал14.5 m3/s (510 cu ft/s)* (1Q)
 • најголем906 m3/s (32,000 cu ft/s)* (mHQ), 1,500 m3/s or 53,000 cu ft/s (HHQ)
Особености на сливот

Тичино (итал. ticino) е река која тече низ Швајцарија и Италија, односно низ италијанскиот регион Ломбардија. Долга е 154 километри. Се влева во По.