Карбов-Фитлибе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карбов-Фитлибе
Место во Гелсбах
Црква во Карбов
Црква во Карбов
Карбов-Фитлибе во рамките на Германија
Карбов-Фитлибе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Гелсбах
Основни податоци
Површина 20,66 км2
Надм. височина 66 м
Население 342  (31 декември 2012)
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038733
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Координати 53°24′N 12°07′E / 53.400° СГШ; 12.117° ИГД / 53.400; 12.117Координати: 53°24′N 12°07′E / 53.400° СГШ; 12.117° ИГД / 53.400; 12.117

Карбов-Фитлибе (германски: Karbow-Vietlübbe) — поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од општината Гелсбах.