Валсторф (Мекленбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валсторф
Место во Гелсбах
Црква во Дарс
Црква во Дарс
Валсторф (Мекленбург) is located in Германија
Валсторф (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Општина Гелсбах
Основни податоци
Површина 12,46 км2
Надм. височина 63 м
Население 153  (31 декември 2012)
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19386
Повик. бр. 038733
Портал www.amt-eldenburg-luebz.de
Координати 53°22′N 12°05′E / 53.367° N; 12.083° E / 53.367; 12.083Координати: 53°22′N 12°05′E / 53.367° N; 12.083° E / 53.367; 12.083

Валсторф (германски: Wahlstorf) — село и поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од општината Гелсбах.