Прејди на содржината

Албек (Узедом)

Координати: 53°55′N 14°11′E / 53.917° СГШ; 14.183° ИГД / 53.917; 14.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Албек (Узедом)
Место во Херингсдорф
Пристаништето во Албек, знаменитост на островот Узедом
Пристаништето во Албек, знаменитост на островот Узедом
Пристаништето во Албек, знаменитост на островот Узедом
Албек (Узедом) во рамките на Германија
Албек (Узедом)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Општина Херингсдорф
Основни податоци
Население 3.395  
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Координати 53°55′N 14°11′E / 53.917° СГШ; 14.183° ИГД / 53.917; 14.183

Албек (германски: Ahlbeck, полски: Czernin[1]) — дел од општината Херингсдорф, морско одморалиште во Германија на островот Узедом на Балтичкото Море. Се наоѓа на самата граница со Полска и градот Швиноујшќе (Świnoujście на полски; Swinemünde „Свинеминде“ на германски).

Две главни знаменитости во Албек се познатото пристаниште или док (Seebrücke) и железничкиот музеј. Албек има сликовити куќи и зданија во германскиот стил Gründerzeit во бањска архитектура. Бањите „Ostseetherme“ е популарна туристичка атракција. Близу бањите се наоѓа архитектонската кула за набљудување со лифт.

  1. Mapa Polski 1:500 000 Wojskowy Instytut Geograficzny Sztabu Generalnego W.P., Warszawa 1947

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]