Бартер Ој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бартер Ој
Воздушна слика на Бартер Ој
Географија
Координати54°24′31″N 12°43′40″E / 54.40861° СГШ; 12.72778° ИГД / 54.40861; 12.72778Координати: 54°24′31″N 12°43′40″E / 54.40861° СГШ; 12.72778° ИГД / 54.40861; 12.72778
Должина0,850 км
Ширина0,800 км
Највисоко издигнување1 м
Управување
Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
ОкругЗападна Померанија-Риген
Демографија
Население0


Бартер Ој (германски: Barther Oie; буквално „бартски остров“) — ненаселен остров, кој припаѓа на германската сојузна покраина Мекленбург-Западна Померанија и се наоѓа во Бартскиот Залив (Barther Bodden), помеѓу градот Барт и балтичкото приморско одморалиште Цингст.

Островот во Балтичкото Море има површина од околу 850 на 800 метри и се издигнува, како соседниот остров Кир, само еден метар над морето. Денес, островот е природен резерват во Националниот парк Западнопомерански лагуни.