Валфиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валфиш
Поглед на Валфиш
Географија
МестоВисмарски Залив, Балтичко Море
Координати53°56′25″ N; 11°25′38″ E / 53.9403° СГШ; 11.4272° ИГД / 53.9403; 11.4272
Површина0,0865 км2
Должина0,560 км
Ширина0,300 км
Управување
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
ОкругСеверозападен Мекленбург
Воздушен поглед на островот

Валфиш (германски: Walfisch) — ненаселен германски остров, сместен во Висмарскиот Залив во Балтичкото Море.

Се наоѓа помеѓу градот Висмар (околу 4,5 километри северно) и островот Пел. Многу рамниот остров има површина од околу 20 хектари и е природен резерват.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Триесетгодишната војна постоела тврдина на островот, која денес е главно под вода. Остатоци од неа и денес се пронаоѓаат преку аеро археологија.

Тврдината на Валфиш била уништена во 1717 година по Северните војни.

Координати: 53°56′25″ N; 11°25′38″ E / 53.9403° СГШ; 11.4272° ИГД / 53.9403; 11.4272