Руден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Островот Руден од југоисток

Руден (германски: Ruden) — мал остров во Балтичкото Море, сместен помеѓу Риген и Узедом близу германскиот брег. Руден припаѓа на општината Креслин, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија. Пред плимната бура на Денот на Сите Светци во 1304, Руден веројатно бил дел од тесен премин помеѓу Узедом и Риген.

Денес, Руден е заштитен природен резерват.

Координати: 54°12′N 13°46′E / 54.200° СГШ; 13.767° ИГД / 54.200; 13.767