Прејди на содржината

Тисов

Координати: 54°16′N 13°43′E / 54.267° СГШ; 13.717° ИГД / 54.267; 13.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тисов
Место во Менхгут
Полуостровот Тисов од воздух
Полуостровот Тисов од воздух
Полуостровот Тисов од воздух
Тисов во рамките на Германија
Тисов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Општина Менхгут
Основни податоци
Површина 2,33 км2
Надм. височина 3 м
Население 354  (31 декември 2015)
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18586
Повик. бр. 038308
Портал www.ostseebad-thiessow.de
Координати 54°16′N 13°43′E / 54.267° СГШ; 13.717° ИГД / 54.267; 13.717

Тисов (германски: Thiessow) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Покрај Тисов во општината влегува и селото Клајн Цикер.

Од јануари 2018 година е дел од општината Менхгут.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]