Гагер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гагер
Место во Менхгут
Бакенберг близу Гагер
Бакенберг близу Гагер
Гагер во рамките на Германија
Гагер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Општина Менхгут
Основни податоци
Површина 8,69 км2
Надм. височина 3 м
Население 388  (31 декември 2015)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18586
Повик. бр. 038308
Портал Амт Менхгут
Координати 54°18′N 13°41′E / 54.300° СГШ; 13.683° ИГД / 54.300; 13.683Координати: 54°18′N 13°41′E / 54.300° СГШ; 13.683° ИГД / 54.300; 13.683

Гагер (германски: Gager) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Покрај Гагер, општината ги вклучува и селата Грос Цикер и Грос Цикер Аусбау.

Од јануари 2018 година е дел од општината Менхгут.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]