Кирхдорф (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирхдорф
Место во Зундхаген
Кирхдорф (Западна Померанија) се наоѓа во Германија
Кирхдорф (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Град Зундхаген
Основни податоци
Површина 18,77 км2
Надм. височина 17 м
Население 590  (31 декември 2006)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18519
Повик. бр. 038351
Портал www.kirchdorf.amt-miltzow.de
Координати 54°11′00″ СГШ 13°17′00″ ИГД / 

Кирхдорф (германски: Kirchdorf) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 7 јуни 2009 е дел од општината Зундхаген.