Брандсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брандсхаген
Место во Зундхаген
Селска црква во Брандсхаген
Селска црква во Брандсхаген
Грб на Брандсхаген
Брандсхаген is located in Германија
Брандсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Град Зундхаген
Основни податоци
Површина 24,04 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.264  (31 декември 2006)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18519
Повик. бр. 038328
Портал www.brandshagen.de
Координати 54°15′N 13°11′E / 54.250° СГШ; 13.183° ИГД / 54.250; 13.183Координати: 54°15′N 13°11′E / 54.250° СГШ; 13.183° ИГД / 54.250; 13.183

Брандсхаген (германски: Brandshagen) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 7 јуни 2009 е дел од општината Зундхаген.