Пиратска партија (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пиратска партија на Германија
Piratenpartei Deutschland
Водач Торстен Вит
Основана 10 септември 2006
Штаб Берлин
Младина Млади пирати
Членови  (2012) 35,000[1]
Идеологија Пиратска политика,
Директна демократија,
Слобода на информации,
Приватност,
Авторски права реформи
Меѓународна припадност Меѓународна пиратска партија
Бои портокалова
Бундестаг
0 / 631
Composition of the German Regional Parliaments
45 / 1.875
Европски парламент
0 / 99
Мрежно место
www.piratenpartei.de
Политика на Германија
Партии
Избори

Пиратската партија на Германија (германски: Piratenpartei Deutschland; скратено: PIRATEN) е политичка партија во Германија која се залага за граѓански права на корисниците на интернет и реформи во авторските права. Формирана е во 2006 година по примерот на шведската пиратска партија. На парламентарните избори во 2009 година освоила 2% од гласовите, што не било доволно за влез во Бундестаг. Во 2011 година на изборите во Берлин освоила 8,9% од гласовите т.е. така влегла во собранието на една германска покраина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Neuroth, Oliver (6 August 2012), Parteichef Schlömer 100 Tage im Amt: Der Ober-Pirat und der Mut zur Lücke, Tagesschau.de  (германски).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]