Бундестаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сојузно собрание

Deutscher Bundestag
18. Бундестаг
Coat of arms or logo
Водство
Претседател на Бундестагот
Норберт Ламерт, ЦДУ
од 18 октомври 2005
Потпретседатели на Бундестагот
Еделгард Булман, СПД
од 22 октомври 2013
Петер Хинце, ЦДУ
од 22 октомври 2013
Петра Пау, Левица
од 7 април 2006
Клаудија Рот, Зелени
од 22 октомври 2013
Ула Шмит, СПД
од 22 октомври 2013
Јоханес Зингхамер, ЦСУ
од 22 октомври 2013
Состав
Места631
Bundestag 2015.svg
Политички групи
Избори
мешан пропорционален метод
Последни избори
22 септември 2013
Зборно место
Berlin reichstag west panorama 2.jpg
Рајхстаг
Мите, Берлин, Германија
Мрежно место
bundestag.de

Бундестаг (германски: Bundestag - „Сојузно собрание“) — уставно и законодавно тело во Германија.

Бундестагот бил основан со Основниот закон на Сојузната Република Германија во 1949 како наследник на поранешниот Рајхстаг на Вајмарска Република. Неговото седиште е во зградата на Рајхстагот во Берлин. Норберт Ламерт е моменталниот претседател на Бундестагот. Претставниците на Бундестагот се директно избирани, обично на секои четири години или порано ако канцеларот го изгуби мнозинството гласови и бара од претседателот да го распушти Бундестагот и да се одржат избори.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°31′07″N 13°22′34″E / 52.51861° СГШ; 13.37611° ИГД / 52.51861; 13.37611