Парламент на Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеленски парламент
Βουλή των Ελλήνων
Coat of arms or logo
Вид
ВидЕднодомен
Водство
СпикерНикос Вуцис, Сириза
Состав
Членови300
ПартииВлада (158)

Официјална опозиција (86)

Друга опозиција (56)

Мандатдо 4 години
Зборно место
Пленарната сала.
Мрежно место
Хеленски парламент
Република Грција
Coat of arms of Greece.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Република Грцијадруги земји
 Портал „Политика“

Парламентот на Грција ја претставува законодавната власт во Грција. Сместен е во Старата Кралска палата на плоштадот Синтагма, во Атина. Парламентот е еднодомен, а го сочинуваат 300 пратеници, со четиригодишен мандат..