MeRA25

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

На Реален непослушност фронт европски ( MeRA25 ) се остави грчката политичка партија, која е основана во 2018 година. Основач и секретар на партијата е Јанис Варуфакис.

MPA25 е претставен во грчкиот парламент со девет пратеници.

Тој е исто така член на Движењето за демократија во Европа (DiEM25), на Европската пролет и прогресивна меѓународна .

Позадина[уреди | уреди извор]

Европската Реални непослушност фронт е основана на 26 Martiou 2018 година , на поранешниот министер за финансии , Јанис Варуфакис . Забавата беше претставена на специјален настан во Атина .

Во декември истата година, поранешната европратеничка (избрана од СИРИЗА ), Софија Сакорафа , се приклучи на MERA25 .

На европските избори во 2019 година партијата изгуби 2,99% и не успеа да освои неколку гласови.  Сепак, на националните избори во истата година, тој успеа да влезе во Домот со 3,44%, избирајќи девет члена.

Позиции[уреди | уреди извор]

 • Преструктуирање на долг.
 • Намалување на примарните вишоци.
 • Создавање на јавно приватно претпријатие за реструктуирање на долг.
 • Храбро намалување на даночните стапки.
 • Создавање јавен небанкарски систем на плаќања.
 • Претворањето на HRADF и супер фондот во развојна банка.
 • Почитување на платена работа и креативно претприемништво.

Изборните резултати[уреди | уреди извор]

Грчкиот парламент[уреди | уреди извор]

Година водач на партијата Број на гласови Процент на гласови Столици Позиција
2019 година Јанис Варуфакис 194.232 година 3,44% 9/300 6-та партија

Европскиот парламент[уреди | уреди извор]

Година водач на партијата Број на гласови Процент на гласови Столици Позиција Тим
2014 година Јанис Варуфакис не учествуваше не учествуваше 1/21 - ЕЕА-БПА
2019 година Јанис Варуфакис 169.293 2,99% 0/21 7-ми -

Пратеничка група[уреди | уреди извор]

Грчкиот парламент[уреди | уреди извор]

H Парламентарното Период[уреди | уреди извор]

По изборите од 7 јули 2019 година, МПА25 избра девет члена. Составот на парламентарната група е како што следува:

Листа

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ↑ Варуфакис-Саундерс го основаше Progressive International
 2. ↑ Името на новата забава го откри Јанис Варуфакис
 3. ↑ Варуфакис-Саундерс го основаше Progressive International
 4. ↑ Направи ознака на „MERA25“
 5. ↑ Во MeRA25 Софија Sakorafa
 6. ↑ Министерството за внатрешни работи - Резултати од изборите во Европскиот парламент 2019 година
 7. ↑ Министерство за внатрешни работи - Резултатите од парламентарните избори во 2019 година
 8. ↑ Варуфакис: Ова се седумте точки од политичката програма „25 ДЕН“

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Официјална веб-страница