Коалиција на радикалната левица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коалиција на радикалната левица
ПретседателСтефанос Каселакис
ИдеологијаДемократски социјализам,[1]
екосоцијализам,[1][2]
антикапитализам,[1]
антиглобализам[2]
Мрежно место
http://www.syriza.gr
Знаме
Политика на Грција
Политички партии
Избори

Коалиција на радикалната левица (грчки: Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς; позната и како СИРИЗА) — политичка партија од Грција. Главниот водач на партијата е Стефанос Каселакис.

Основање[уреди | уреди извор]

СИРИЗА е формално основана пред парламентарните избори во 2004 година, меѓутоа коалицијата влече корени од организацијата Простор за дијалог за единство и заедничка акција на левицата (грчки: Χώρος Διαλόγου για την Ενότητα και Κοινή Δράση της Αριστεράς) која е основана во 2001. „Простор“ бил составен од различни организации на левицата, кои покрај идеолошките разлики, имале заеднички погледи на неколку најважни прашања како што се:

 • спротивставување на неолибералните реформи на пензискиот и социјалниот систем на осигурување;
 • спротивставување на новите антитерористички закони;
 • подготвување за грчко учество на демонстрациите во текот на Самитот Г8 во Џенова 2001 година.[3]

Поголемиот број членови на „Простор“ работеле на развивање на заедничка платформа која би довела до формирање предизборна коалиција. СИРИЗА е формирана во јануари 2004 година. Партиите кои ја основале коалицијата се:

 • Синаспизмос (СИН);
 • Обновена комунистичка еколошка левица (АКОА);
 • Интернационална работничка левица (ДЕА);
 • Движење за заедничка акција на левицата (КЕДА);
 • Активни граѓани;
 • останатите независни левичарски групи и активисти.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Nordsieck, Wolfram. Greece. Parties and Elections in Europe. Посетено на 15 март 2012.
 2. 2,0 2,1 Backes, Uwe; Moreau, Patrick (2008). Communist and Post-Communist Parties in Europe. Vandenhoeck & Ruprecht. стр. 571–575.
 3. Overcoming division Архивирано на 8 февруари 2012 г., Георгес Митралиас, јуни 2001.