Прејди на содржината

Нова демократија (Грција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За останати значења на поимот „Нова демократија“, видете ја страницата за појаснување.
Нова демократија
ВодачКиријакос Мицотакис
ПортпаролЈоанис Михелакис
ОсновачКонстантин Караманлис
Основана4 октомври 1974
Штаб340 Сигроу ул.,
176 73 Калитеа, Атина
Идеологијаконзервативизам, грчки национализам
Европска припадностЕвропска народна партија
БоиСина
Грчки парламент
78 / 300
Европски парламент
5 / 21
Мрежно место
www.nd.gr
Знаме
Политика на Грција
Политички партии
Избори

Нова демократија (грчки: Νέα Δημοκρατία; Неа димократи́а) — грчка либерално-конезрвативна,[1][2] политичка партија и е една од најголемите партии во Грција. Партијата беше основана од Константин Караманлис во 1974 година и го состави првиот кабинет на Третата Грчка Република. Партијата владееше со Грција непречено од 2004 година сè до 2009 кога беше поразена на парламентарните избори од ПАСОК. Партијата со својот нов претседател Антонис Самарас ги доби мајските и јунските парламентарни избори во 2012 година.

Партијата има црвсти анти-македонски ставови кои се забележуваат низ говорите на претседателите и членовите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хосе М. Магоне (2003). The Politics of Southern Europe: Integration into the European Union. Praeger. стр. 148. ISBN 978-0-275-97787-0.
  2. Derek W. Urwin (2014). The Community of Europe: A History of European Integration Since 1945. Routledge. стр. 206. ISBN 978-1-317-89252-6.