Прејди на содржината

Парламентарни избори во Грција (2009)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парламентарни избори во Грција (2009)
Грција
2007 ←
4 октомври 2009 → мај 2012

300 места во Парламентот на Грција
151 места за мнозинство
Регистрирани 9.929.065 0.1%
Излезност 7.044.606 (70.9%)
3.3
  Прва партија Втора партија Трета партија
  Antonis Samaras Aleka Papariga
Водач Јоргос Папандреу Костас Караманлис Алека Папарига
Партија ПАСОК Нова демократија Комунистичка партија на Грција
Водач од 8 февруари 2004 21 март 1997 27 февруари 1991
Водачко место Солун А Солун А Атина Б
Последни избори 102 места, 38,1% 152 места, 41,8% 22 места, 8,2%
Освоени места 160 91 21
Промена во местата 58 61 1
Добиени гласови 3.012.542 2.295.719 517.249
Удел 43,9% 33,5% 7,5%
Придобиени 5,8 8,3 0,7

  Четврта партија Петта партија
  Alexis Tsipras
Водач Јоргос Караџаферис Алексис Ципрас
Партија Народен православен собир СИРИЗА
Водач од 14 септември 2000 9 февруари 2008
Водачко место Атина Б Атина А
Последни избори 10 места, 3,8% 14 места, 5,0%
Освоени места 15 13
Промена во местата 5 1
Добиени гласови 386.205 315.665
Удел 5,6% 4,6%
Придобиени 1,8 0.4

Освоена префектура

– ПАСОК – Нова демократија


премиер пред изборите

Костас Караманлис
Нова демократија

Избран за премиер

Јоргос Папандреу
ПАСОК

Освоени места во парламентот
  ПАСОК: 160

Парламентарни избори во Грција биле одржани на 4 октомври 2009 година[1].

Претходно, на 2 септември премиерот Костас Караманлис најавил дека ќе побара од претседателот Каролос Папуљас распуштање на парламентот и свикување на предвремени избори.[2]. Парламентот бил распуштен на 9 септември.

На изборите, Панелинистичкото социјалистичко движење (ПАСОК) предводено од Јоргос Папандреу победил освојувајќи 44% од гласовите или вкупно 160 пратенички места, обезбедувајќи ја потребната поддршка за формирање на новата влада на земјата. Партијата Нова Демократија (НД) предводена од Антонис Самарас освоила 91 пратеничко место.

Другите гласови ги поделија трите најголеми партии: Комунистичката Партија на Грција предводена од Алека Папарига освоила 21 пратеничко место. Партијата Народен православен собир (ЛАОС) предводена од Јоргос Караџаферис освоила 15 места, а Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) предводена од Алексис Ципрас 13 места.

Централната Изборна Комисија регистрирала 9.933.385 гласачи од вкупната популација (10.737.428).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Greeks to vote on 4 October“. RFI. 2009-09-03. Архивирано од изворникот на 2009-09-14. Посетено на 2009-09-05.
  2. „Greece's PM calls snap election“. BBC.com. 2009-09-02. Посетено на 2009-09-05.