Премиер на Република Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Премиер на Грција)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Премиер на на Република Грција
Government Seal of the Hellenic Republic.svg
Печат на Грчката влада
AAA 2108 (45718115542).jpg
Функционер
Киријакос Мицотакис

од 8 јули 2019 г.
СедиштеМаксиму
НазначувачПретседател на Грција
Мандат4 години
Прв функционерСпиридон Трикупис
Создадена13 јануари 1833
Мреж. местоПремиер на Р. Грција

Премиерот на Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελλάδος), или официјално премиер на Република Грција (грчки: Πρωθυπουργός της Ελληνικής Δημοκρατίας), стои на чело на Владата на Република Грција.

Моментален премиер на Република Грција е Киријакос Мицотакис (од 8 јули 2019) од Нова Демократија. Службеното седиште на Премиерот (но не и негово место на живеење) е Максимос во центарот на Атина.

Поврзано[уреди | уреди извор]