Алека Папарига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алека Папарига
Αλέκα Παπαρήγα


Пратеник
Aleka Papariga.jpg
Генерален секретар на Комунистичката партија на Грција
На должноста
Стапил
1991
Претходник Григорис Фаракос
Член на Грчкиот парламент
На должноста
Стапил
1993
Лични податоци
Роден(а) 5 ноември 1945 (1945-11-05) (74 г.)
Атина, Грција
Партија Комунистичка партија на Грција
Сопружник Атанасиос Папаригас
Деца Василија Папарига
Живеалиште Атина
Установа Атински универзитет
Занимање Политичар, активист

Алека Папарига (грчки: Αλέκα Παπαρήγα) (родена на 5 ноември 1945) е грчки политичар и моментален Генерален секретар на Комунистичката партија на Грција. Таа е првата жена која стапила на таа функција во Грција.[1]

Папарига е родена во Атина во 1945 година. Дипломирала на историско-археолошкиот оддел на Филозофскиот факултет на Атинскиот универзитет и по дипломирањето работела во период од осум години во различни сметководствени служби. Од 1976 година работи исклучиво за партиски и социјални активности.

Наводи[уреди | уреди извор]