МеРА25

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вистински европски фронт на непослушност (грчки: Μέτωπο Ευρωπαϊκής Ρεαλιστικής Ανυπακοής), или МеРА25 (грчки: ΜέΡΑ25, ден) — лева грчка политичка партија основана во 2018 година. Основач и генерален секретар е поранешниот пратеник на СИРИЗА и министер за финансии Јанис Варуфакис.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]