Прејди на содржината

Парламент на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрватскиот парламент

Hrvatski sabor
10th Sabor
Печат на хрватскиот Сабор
Тип
Тип
Водство
Deputy Speakers

од 16 октомври 2020
Состав
Места151
Distribution of seats in the Parliament for each political group
Политички групи
Outgoing composition:
Government (67)

Supported by (9)

Opposition (75)

Избори
Open party-list proportional representation
Последни избори
17 April 2024
Зборно место
Building with columns in front
Саборска палата, Загреб
Мрежно место
sabor.hr

Хрватскиот парламент (хрватски: Hrvatski sabor) или Сабор[upper-alpha 1] е еднодомен законодавен дом на Хрватска. Според хрватскиот устав, Саборот ги претставува граѓаните и му е доделена законодавната власт. Саборот е составен од 151 член избрани со мандат од четири години врз основа на непосредно, универзално и еднакво право на глас со тајно гласање. Мандатите се распределени според изборните единици: 140 пратеници се избираат во повеќепратенички изборни единици. Дополнителни три места се резервирани за дијаспората и за Хрватите во Босна и Херцеговина, а националните малцинства имаат резервирани осум места во парламентотwhile.[2] Со Саборот претседава спикер, кому му помага најмалку еден заменик-спикер (обично се четири или пет заменици).

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Забелешка: хрватскиот збор „Сабор“ се користи само за хрватскиот парламент. За парламентите на другите земји, хрватските говорници ги користат зборовите parlament (парламент) или skupština (собрание).[1]
 1. SDSS represents the Serbian national minority
  •      DP (5)
  •      BLOK (1)
  •      HSS (2)
  •      RF (1)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Hrvatski sabor obilježava Međunarodni dan demokracije“ [Croatian Parliament marks the international day of democracy] (хрватски). Sabor. 15 September 2009. Архивирано од изворникот на 7 August 2018. Посетено на 10 February 2012.
 2. „Knife-Edge Result Likely in Croatian Elections“. Balkan Insight (англиски). 2015-11-06. Посетено на 2020-08-07.