Парламент на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парламент на Албанија
Kuvendi i Shqipërisë
Coat of arms or logo
Вид
ВидЕднодомен
Водство
СпикерГрамоз Ручи, СП
Состав
Членови140
Current Structure of the Assembly of the Republic of Albania
ПартииВлада (73)

Поддржана од (6)

Опозиција (61)

Coat of arms of Albania.svg
Оваа статија е дел од серијалот за
политиката на
Албанија

Парламентот на Албанија (албански: Kuvendi i Shqipërisë[1]), порано Народно Собрание (Kuvendi Popullor) е парламент на Албанија. Има 140 членови, избрани на секои 4 години. Изборниот праг за влез во собранието е 2,5% кај партиите и 4% кај коалициите.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 41°19′34″N 19°49′23″E / 41.32611° N; 19.82306° E / 41.32611; 19.82306

Зградата на албанскиот парламент