Парламент на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Kuvendi i Shqipërisë.svg
Coat of arms of Albania.svg
Оваа статија е дел од серијалот за
политиката на
Албанија

Парламентот на Албанија (албански: Kuvendi i Shqipërisë[1]), порано Народно Собрание (Kuvendi Popullor) е парламент на Албанија. Има 140 членови, избрани на секои 4 години. Изборниот праг за влез во собранието е 2,5% кај партиите и 4% кај коалициите.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Зградата на албанскиот парламент