Натпрефектури на Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Република Грција
Coat of arms of Greece.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Република Грцијадруги земји
 Портал „Политика“

Натпрефектурите на Грција се второстепена организација на локалната самоуправа и административен поделок помеѓу перифериите и префектурите. Тие се раководени од избран натпрефект, чијашто улога е воглавно церемонијална, со оглед на тоа што повеќето од префектуралните должности се извршуваат од страна на префектите кои се под натпрефектот.

Список на грчките натпрефектури[уреди | уреди извор]