Прејди на содржината

Прокопис Павлопулос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прокопис Павлопулос
Προκόπη Παυλόπουλο
Претседател на Грција
На должноста
13 март 2015 – 13 март 2020
Премиер Алексис Ципрас
Киријакос Мицотакис
Претходник Каролос Папуљас
Наследник Катерина Сакеларопулу
Лични податоци
Роден(а) 10 јули 1950(1950-07-10)(74 г.)
Каламата, Грција
Партија Нова демократија
Сопружник Власија Пелцеми
Деца 3
Установа Универзитет во Атина
Универзитет Пантеон-Асас

Прокопис Павлопулос (грчки: Προκόπη Παυλόπουλο, р. 10 јули 1950 во Каламата) е грчки правник , професор , политичар и претседател на грчкиот Република .

Тој работел како министер во многу влади во Грција и долги години како член на Новата демократија .

Од 2015 е седмиот претседател на грчката Република  кога неговиот мандат заврши Каролос Папуљас .

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е син на Василис Павлопулос, филолог во оваа професија.

Ги завршил кружните студии во Каламата и студирал право на Универзитетот во Атина . На постдипломски студии, тој ги продолжи студиите во Париз и особено на универзитетот Пантеон-Аса . Во 1974 година ја прими јавната DEA de Droit, а во 1977 година беше награден со почесен докторат (докторат d 'анат).

Предаваше како визитинг професор (1986) на Универзитетот Пантеон Асам .

Таа е член на Управниот одбор на Грчката фондација за култура и потпретседател на Одборот на директори на ЕРТ .

Тој е оженет со Власија Пелтем - Павлопулу и има три деца: Василис, Марија и Зое.

Постојано престојува во Нео психико .

Академска кариера[уреди | уреди извор]

Во 1986 година беше визитинг професор на Универзитетот Пантеон Асам . Враќајќи се во Грција, специјализирала правник, одржувајќи некое време заедничка правна фирма со професорот по јавно право, Никос Аливизатос .

Заедно следат академска кариера првично преземање на позицијата уредник (1980 - 1982) во седиштето на јавното право на Правниот факултет на Универзитетот во Атина, а потоа избран  предавач во 1982 година, доцент во 1983 година, вонреден професор во 1985 година и редовен професор  управно право во 1989 г.

Во периодот од 1991 - 1992, тој беше директор  на Одделот за јавно право на Правниот факултет на Универзитетот во Атина и кој служи како визитинг професор од Законот за јавни со акцент во управно право на Правниот факултет (Правен факултет "Големи грчкиот закон") на Европскиот универзитет на Кипар .

Тој е почесен докторат на различни универзитети. Индикативен на Универзитетот во Сорбона, Универзитетот во Пантеон-Аса , Европскиот универзитет во Кипар (Правен факултет, Оддел за право „Грчко право“)  на Универзитетот Коимбра (Португалија), Универзитет Кипар, Универзитет Кипар на Јонскиот универзитет (Катедра за историја), Меѓународниот универзитет во Грција (Школата за економија, администрација и правни науки), Универзитетот во Македонија (Одделот за бизнис администрација и менаџмент), Демокрит универзитет во Тракија (Тракија) Универзитетот во Пелопонез (Оддел за политички науки и меѓународни односи)

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Во 1974 година стана секретар на првиот претседател на Третата грчка Република Михалис Стасинопулос . Во декември 1989 година, тој беше назначен за заменик министер за претседателство (владин портпарол) на владата на Еквадор .

Во септември 1995 година тој беше назначен за политички советник на претседателот на Нова демократија , Милтијадис Еверт , а една година подоцна портпарол на Нова демократија.

На изборите во 1996 година, тој беше избран за грчки парламент за првпат на второто место во гласачката кутија Нова демократија. На следните избори, пратеник беше избран на следниов начин: 2000 (59.810 крстови, 3-то место), 2004 година (5то место), 2007 година (43.417 крстови, 4то место), 2009 година (28.164 крстови, 3-то место) и 2012 година (11.550 крстови) , 7-та позиција ( мај и јуни ) беше реизбрана за член на 1-ви област во Атина .  Во периодот 2000-2004 година тој бил назначен за парламентарен портпарол на Нова демократија.

Во март 2004 година тој беше назначен за министер за внатрешни работи, јавна администрација и децентрализација на Владата на Константинос Караманлис , каде што остана до септември 2007 година,  кога Караманлис беше назначен за министер за внатрешни работи во новото Министерство  со спојување на Министерството за внатрешни работи, јавна администрација и децентрализација и Министерството за јавен ред.

Вработување[уреди | уреди извор]

Со претседателски указ издаден од Павлопулос, биле сместени околу 35.000 изведувачи, иако тој вели дека бил должен затоа што повеќе вработени биле ангажирани на неодредено време и биле заложници од страна на владата на Костас .

За време на петгодишното грчко владеење од страна на Костас Караманлис со одобрение од Павлопулос, 865.132 биле ангажирани во јавниот сектор , некои велат за 302.151  познатите фази, од кои 60% биле направени со постапки кои не биле надгледувани од АСЕП .

Сепак, содржината на оваа публикација во весникот „Та Неа“ ги оспорува официјалните бројки на грчката држава на начин што може да ја направи оваа публикација неточна.

Политички став[уреди | уреди извор]

За него се верува дека припаѓа на карамелното крило на партијата Нова демократија.

Преглед и SIEMENS скандал[уреди | уреди извор]

По големите пожари во Парнита и Халкидик, Прокопис Павлопулос беше остро критикуван за катастрофата што се случи, бидејќи државната машинерија се чинеше дека не може да функционира правилно, што резултираше со огромни шуми. Граѓаните и медиумите го повикаа тогашниот министер за внатрешни работи да си даде оставка, но тој одби.

Во 2005 година беше откриено дека неговиот близок соработник Танасис Хупис направил илјадници нелегални вработувања во грчката држава. Прокопис Павлопулос беше обвинет дека самиот бил вклучен, но без материјални докази.

Како министер за внатрешни работи, тој беше во јавноста во поглед на настаните што уследија по убиството на 16-годишниот Алексис Григоропулос од страна на полицијата во Егзархија . По инцидентот, тој поднесе оставка  од причини за пијанство, но не беше прифатен од тогашниот премиер Костас Караманлис .

На почетокот на 2011 година дојде заклучокот на Комисијата за распит во Домот, во кој беше вклучен Прокопис Павлопулос во големиот скандал во СИЕМЕНС. Наодот, меѓу другото, се наведува: „Под микроскоп на парламентарно испитување, се предлага да остане постапувањето со комитетот на г-дин Павлопулос. Акциите на поранешниот министер за внатрешни работи (2007-2009) за C4I, а особено за подсистемите на CDSS, поставуваат прашања за членовите на комисијата кои сметаат дека е очигледно дека г. Прокопис Павлопулос не управува правилно со јавниот имот, кој му беше акредитиран како министер “.

Претседателот на Република[уреди | уреди извор]

На 17 февруари 2015 година, тој беше номиниран од премиерот Алексис Ципрас за функцијата претседател на Републиката.

На 18 февруари тој беше избран за претседател на Република Грција по предлог на коалицијата на Радикалната левица и независните Грци со поддршка на Новата демократија, при што доби 233 гласови против Никос Аливизату , не-кандидат , кој доби 30 гласови.

На 13 март 2015 година тој беше заклетва пред Претставничкиот дом и ги презеде своите должности заменувајќи го Каролос Папуliас .