Рајхстаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајхстаг
Reichstag pano.jpg
Општи податоци
Град Берлин
Земја Германија
Координати 52°31′06.96″ СГШ 13°22′33.6″ ИГД / 52.5186, 13.376
Почната 9 јуни 1884
Завршена 1894
Обновена 1961-64, 1992
Проектирање и изградба
Архитект Паул Валот
Обновувачи
Архитект Норман Фостер
Зградата на Рајхстагот

Рајхстаг (германски: Reichstag - Царско собрание) бил парламент на Светото Римско Царство, Северно Германската Конфедерација и Германија до 1945 година. Денешниот парламент се вика Бундестаг (герм. Bundestag - Федерално собрание), но зградата на парламентот во Берлин сѐ уште се вика Рајхстаг. Постојната зграда (на сликата), во нејзиниот првичен облик, е започната во 1884 г. и е дело на архитектот Паул Валот.