Хаген им Бремишен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хаген им Бремишен
Замок во Хаген им Бремишен
Замок во Хаген им Бремишен
Грб на Хаген им Бремишен
Хаген им Бремишен is located in Германија
Хаген им Бремишен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Основни податоци
Површина 197,32 км2
Надм. височина 14 м
Население 10.947 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27628
Повик. бр. 04746
Местоположба на Хаген им Бремишен во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°22′0″N 8°39′0″E / 53.36667° СГШ; 8.65000° ИГД / 53.36667; 8.65000Координати: 53°22′0″N 8°39′0″E / 53.36667° СГШ; 8.65000° ИГД / 53.36667; 8.65000

Хаген им Бремишен (германски: Hagen im Bremischen) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри јужно од градот Бремерхафен и 35 километри северозападно од градот Бремен.

Била создадена на 1 јануари 2014 година со спојување на општините кои биле дел од поранешната општинска заедница Хаген.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Хаген им Бремишен се наоѓа помеѓу градови Бремен и Бремерхафен. Сместена е во Северногерманската Низина и е опкружена од мочуришни подрачја. На запад се граничи со реката Везер. Низ општината тече Дрепте, помала притока на Везер.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од 16 места и нивни единици:

 • Албштет
 • Брамштет со
  • Харендорф со населбите
   • Фина и
   • Финаер Берг
  • Лое
  • Витштет
 • Дорфхаген
 • Дрифтзете со
  • Танендорф и
  • Вајсенберг
 • Хаген со населбите
  • Берстен и
  • Хармони
 • Хајне со
  • Фослоге
 • Хопе
 • Касебрух
 • Ленштет со
  • Нојенхаузен
 • Офенварден
 • Рехтенфлет
 • Зандштет
 • Утледе
 • Верзабе
 • Вулсбител
 • Вуртфлет со
  • Рехтебе

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]