Зандштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зандштет
Место во Хаген им Бремишен
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Зандштет
Зандштет is located in Германија
Зандштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Хаген им Бремишен
Основни податоци
Површина 13,45 км2
Надм. височина 2 м
Население 810  (31 декември 2017)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27628
Повик. бр. 04296, 04702
Портал www.hagen-cux.de
Координати 53°21′35″N 8°31′28″E / 53.35972° СГШ; 8.52444° ИГД / 53.35972; 8.52444Координати: 53°21′35″N 8°31′28″E / 53.35972° СГШ; 8.52444° ИГД / 53.35972; 8.52444

Зандштет (германски: Sandstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Хаген им Бремишен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Утледе се наоѓа помеѓу градовите Бремерхафен и Бремен, западно од автопатот Б27, како и источно од реката Везер.

Зандштет се наоѓа непосредно на реката Везер, спроти градот Браке, околу 37 километри северно од градот Бремен и 20 километри јужно од градот Бремерхафен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]