Брамштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брамштет
Место во Хаген им Бремишен
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Брамштет
Брамштет is located in Германија
Брамштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Хаген им Бремишен
Основни податоци
Површина 44,85 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.957  (31 декември 2017)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27628
Повик. бр. 04746, 04748, 04793
Портал www.hagen-cux.de
Координати 53°22′0″N 8°41′37″E / 53.36667° СГШ; 8.69361° ИГД / 53.36667; 8.69361Координати: 53°22′0″N 8°41′37″E / 53.36667° СГШ; 8.69361° ИГД / 53.36667; 8.69361

Брамштет (германски: Bramstedt) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Хаген им Бремишен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Брамштет се наоѓа помеѓу градовите Бремерхафен и Бремен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Место км²
1. Брамштет (гл. место) 13,46
2. Харендорф
00(со населбите Фина
00и Финаер Берг)
11,51
3. Лое 07,09
4. Витштет 12,79

Надворешни врски[уреди | уреди извор]