Вулсбител

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вулсбител
Место во Хаген им Бремишен
Селската црква
Селската црква
Грб на Вулсбител
Вулсбител is located in Германија
Вулсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Хаген им Бремишен
Основни податоци
Површина 5,17 км2
Надм. височина 22 м
Население 531  (31 декември 2017)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27628
Повик. бр. 04746, 04795
Портал www.hagen-cux.de
Координати 53°18′55″N 8°40′22″E / 53.31528° СГШ; 8.67278° ИГД / 53.31528; 8.67278Координати: 53°18′55″N 8°40′22″E / 53.31528° СГШ; 8.67278° ИГД / 53.31528; 8.67278

Вулсбител (германски: Wulsbüttel) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Хаген им Бремишен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вулсбител се наоѓа помеѓу градовите Бремерхафен и Бремен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]