Прејди на содржината

Утледе

Координати: 53°19′N 8°35′E / 53.317° СГШ; 8.583° ИГД / 53.317; 8.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Утледе
Место во Хаген им Бремишен
Црква во Утледе, посветена на Свети Никола
Црква во Утледе, посветена на Свети Никола
Црква во Утледе, посветена на Свети Никола
Грб на Утледе
Утледе во рамките на Германија
Утледе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Хаген им Бремишен
Основни податоци
Површина 15,46 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.009  (31 декември 2017)
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27628
Повик. бр. 04296
Портал www.uthlede.de
Координати 53°19′N 8°35′E / 53.317° СГШ; 8.583° ИГД / 53.317; 8.583

Утледе (германски: Uthlede) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 година е дел од општината Хаген им Бремишен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Утледе се наоѓа помеѓу градовите Бремерхафен и Бремен, западно од автопатот Б27, како и источно од реката Везер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]