Хехтхаузен

Координати: 53°39′0″N 9°14′0″E / 53.65000° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.65000; 9.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хехтхаузен
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Хехтхаузен
Хехтхаузен во рамките на Германија
Хехтхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Хемор
Градоначалник Јан Тидеман (СДП)
Основни податоци
Површина 30,71 км2
Надм. височина 2 м
Население 3.452 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21755
Повик. бр. 04774
Портал www.hechthausen.de
Местоположба на Хехтхаузен во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°39′0″N 9°14′0″E / 53.65000° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.65000; 9.23333

Хехтхаузен (германски: Hechthausen; долногермански: Heckthusen) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Местото е нарекува „Портата кон Куксланд“ (das Tor zum Cuxland).

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хехтхаузен се граничи на север, на исток и на југ со текот на реката Осте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Денешната општина се состои од следниве шест единици, кои претходно биле самостојни општини во рамки на поранешната општинска заедница Ан дер Осте:

  • Борнберг
  • Хехтхаузен (гл. место)
  • Клајнверден
  • Клинт
  • Лаумилен
  • Виш

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]