Гестланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гестланд

Geestland

Воздушен поглед на поранешниот град Ланген, денес дел од новосоздадениот град Гестланд
Воздушен поглед на поранешниот град Ланген, денес дел од новосоздадениот град Гестланд
Грб на Гестланд
Гестланд is located in Германија
Гестланд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Градски единици 16
Градоначалник Торстен Кригер (СДП)
Основни податоци
Површина 356,20 км2
Надм. височина 10 м
Население 30.966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27607, 27624
Повик. бр. 04704, 04707, 04708, 0471, 04742, 04743, 04745, 04756, 04765
Портал www.geestland.eu
Местоположба на градот Гестланд во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°38′0″N 8°45′0″E / 53.63333° СГШ; 8.75000° ИГД / 53.63333; 8.75000Координати: 53°38′0″N 8°45′0″E / 53.63333° СГШ; 8.75000° ИГД / 53.63333; 8.75000

Гестланд (германски: Geestland; долногермански: Geestland) — новосоздаден град во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Градот бил основан на 1 јануари 2015 година со спојување на градот Ланген и општините од поранешната општинска заедница Бедеркеза.

Гестланд, по градот Куксхафен, е втор најнаселен во самиот округ. На списокот на најголеми општини по површина во Германија, Гестланд се наоѓа на 10. место. Името му доаѓа од земјишниот облик „гест“.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Гестланд се граничи на северозапад со општината Вурстер Нордзекисте и со Везер при вливот во Северното Море, на север со општинската заедница Ланд Хаделн, на североисток со општинската заедница Берде Ламштет, на исток со округот Ротенбург и на југ со градот Бремерхафен, како и со општините Беверштет и Шифдорф. На југ, градот се граничи со реката Гесте.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Гестланд се состои од 16 места, кои се составени од местата на поранешниот град Ланген и општините на поранешната општинска заедница Бедеркеза.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 38 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 30.001 и 40.000 жители.[2] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На првите општински избори на 2 ноември 2014 година биле добиени следниве резултати:

Распределбата на местата:

  • CDU: 21 места
  • SPD: 11 места
  • Група Зелени/Левица: 3 места
  • Граѓанска фракција Гестланд: 2 места
  • независен: 1 место

Градоначалник[уреди | уреди извор]

На 2 ноември 2014 година, Торстен Кригер станал градоначалник.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Гестланд е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten, abgerufen am 17. Dezember 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]