Холнзет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холнзет
Поранешна фарма во Холен
Поранешна фарма во Холен
Грб на Холнзет
Холнзет is located in Германија
Холнзет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Берде Ламштет
Месни единици 3
Градоначалник Мелани Штефенс (ВГ Холнзет)
Основни податоци
Површина 20,82 км2
Надм. височина 20 м
Население 890 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21769
Повик. бр. 04769, 04773
Портал www.boerde-lamstedt.de
Местоположба на Холнзет во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°34′3″N 9°06′1″E / 53.56750° СГШ; 9.10028° ИГД / 53.56750; 9.10028Координати: 53°34′3″N 9°06′1″E / 53.56750° СГШ; 9.10028° ИГД / 53.56750; 9.10028

Холнзет (германски: Hollnseth; долногермански: Hollnseth) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Холнзет се наоѓа во источниот дел на округот Куксхафен. На југоисток, југ и југозапад се граничи со округот Ротенбург (Виме), а на исток на другиот брег на реката Осте се наоѓа округот Штаде.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Абензет и Холен, како и селото Лангелн.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со следниве општини (од север надесно):

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]