Прејди на содржината

Илиенворт

Координати: 53°44′0″N 8°55′0″E / 53.73333° СГШ; 8.91667° ИГД / 53.73333; 8.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илиенворт
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Илиенворт
Илиенворт во рамките на Германија
Илиенворт
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Хорст-Кристијан Дек (ДХС)
Основни податоци
Површина 40,29 км2
Надм. височина −1 м
Население 1.513 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21775
Повик. бр. 04755
Портал www.sietland.de
Местоположба на Илиенворт во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°44′0″N 8°55′0″E / 53.73333° СГШ; 8.91667° ИГД / 53.73333; 8.91667

Илиенворт (германски: Ihlienworth; долногермански: Helnnworth) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото Илиенворт се наоѓа помеѓу градот Отерндорф и Бад Бедеркеза. Само местото Илиенворт се наоѓа на брегот, додека останатите места се во внатрешноста.

Близината на Елба и Северното Море носи опасност од плимни поплави, бидејќи максималната височина е -1 метар.

Реката Медем извира во местото Илиенворт и во нејзе се влева Емелке.

Општински единици[уреди | уреди извор]

  • Медемштаде
  • Мислаг
  • Остер-Илиенворт
  • Штрасдајх
  • Вестер-Илиенворт (со Хазендорф, Мителтајл и Вестеренде)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]